Któż nie słyszał o kresach dawnej Polski, nie czytał “Trylogii” lub nie oglądał “Pana Wołodyjowskiego”, który broni twierdzy w Kamieńcu przed Turkami.
Zamki wielkich polskich magnatów, w większości już dzisiaj zniszczone oraz serce kresów: Zawsze Wierne Miasto Lwów. O nim słyszał każdy, ale nie każdy je zwiedził. A warto.
Dlatego też „lepiej zobaczyć coś raz, niż słyszeć o tym tysiąc razy” brzmi chińskie przysłowie.
Dzień 1. Wyjazd autokarem z Warszawy, przejazd do Lwowa. Po drodze obiad w Zamościu i zwiedzanie starego miasta.
Zamość.
Miasto uzyskało prawa miejskie w 1580 r. na mocy przywileju lokacyjnego wystawionego przez hetmana wielkiego Jana Zamoyskiego. Największy rozwój miasta nastąpił w XVII wieku. Stare miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest szczytowym osiągnięciem architektury późnego renesansu. Jego kamienice i katedra wymieniane są wśród najwspanialszych zespołów urbanistycznych na świecie. Osiedlała się tu nie tylko ludność polski, ale również wiele innych narodowości.
Kolacja. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.
Dzień 2. Śniadanie. Zwiedzanie Lwowa. Obiadokolacja. Czas wolny
“Bo ni ma gadania i co chcesz, to mów,
Ni ma jak Lwów!”
Założony w 1250 roku przez księcia ruskiego Lwa, relokowany w 1352 roku za Kazimierza Wielkiego. Cztery wieki przynależności do I Rzeczypospolitej złączyły miasto z kulturą polską, ale również ormiańską, żydowską, rusińską czy grecką i wołowską. Z tego okresu pochodzą liczne zabytki wpisane do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po pierwszym rozbiorze Lwów należał do Austrii, aby po I Wojnie Światowej wrócił do Polski i wreszcie po II Wojnie Światowej wchodził w skład ZSRR. Obecnie od roku 1991 należy do państwa ukraińskiego.
Lwów jak niewiele miast na świecie jest bardzo związany z historią i kulturą Polski. W mieście często przebywali królowie Polscy tacy jak: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary, Stefan Batory czy Jan III Sobieski, który wybudował tutaj sobie “Mały Wawel”. W jednej z kamienic lwowskiego rynku zmarł król Michał Korybut Wiśniowiecki nie doczekawszy się wieści o wiktorii chocimskiej.
“Bo gdybym się kiedyś urodzić miał znów – tylko we Lwowie” śpiewali Szczepko i Tońko z „Wesołej lwowskiej fali”, a rodzili się tu lub mieli szczęście mieszkać i tworzyć tacy wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki jak: Maria Konopnicka, Wojciech Kossak, Ignacy Krasicki, Ignacy Łukasiewicz, Ignacy J. Paderewski, Leopold Staff, Stanisław Ulam, Rudolf Weilg czy Gabriela Zapolska.
Również niedawno zmarli lub jeszcze żyjący jak: Stanisław Lem, Kazimierz Górski, Wojciech Pszoniak, Witold Pyrkosz czy Jacek Kuroń.
Podczas naszej wycieczki, także Ci którzy nie mieli szczęścia urodzenia się i mieszkania we Lwowie będą mogli mieć możliwość chociaż na chwilę zatrzymać się w tym jedynym na świecie mieście i kto wie może kiedyś przyjechać jeszcze raz na dłużej.
Zwiedzimy podczas naszej wycieczki liczne zabytki miasta: świątynie, publiczne gmachy, zabytkowe kamienice, ulice, zaułki i place. Świadectwa dawnej chwały i dobrobytu mieszkańców Lwowa.
Przede wszystkim: kamienice na starym rynku, kościoły: jezuicki, ormiański, dominikański, katedrę katolicką i św. Jura, cerkiew wołowska, kaplice Boimów i Kampianów, kościół Bernardynów, a także Operę Lwowską i oczywiście Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich.
Obiadokolacja. Czas wolny. Nocleg.
Dzień 3. Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Lwowa. Obiadokolacja. Czas wolny.
Miasto słynie nie tylko z wielu zabytków ale również z wyśmienitego jedzenia. Wschodnia kuchnia ta polska, ale i ukraińska, ormiańska i żydowska jest wszędzie obecna we Lwowie.
Proponujemy posmakować przepysznych pierogów, gołąbków, barszczu czy pielmieni i wareniki. Popijając słynnym lwowskim piwem, nalewką lub wódką.
W programie przewidziana jest wizyta w muzeum piwa, gdzie będzie można się dowiedzieć się o historii browarnictwa we Lwowie i spróbować tego, co warzone jest w miejscowym browarze .
Wieczorem w czasie wolnym polecamy państwu odwiedzenie wielu pubów i restauracji z których słynie Lwów.
Dzień 4. Śniadanie. Wyjazd do Kamieńca Podolskiego. Zakwaterowanie w hotelu. Obiad. Zwiedzanie twierdzy.
Twierdza Kamieniec Podolski – W 1621 roku w trakcie walk pod Chocimiem władca Turcji Osman II przybył pod twierdzę podolską. Przyglądając się niej spytał „Kto zbudował ten zamek?” Na to jeden z dostojników odpowiedział „Podobno sam Bóg”. „To niechże i sam Bóg go zdobywa” powiedział i zdenerwowany zawrócił swoje wojska spod zamku.
Ta jedna z największych twierdz Rzeczpospolitej broniła skutecznie jej granic w pierwszej połowie XVII wieku. Nie zdobył jej sułtan turecki, berbej bośniacki i Bogdan Chmielnicki.
Dopiero sułtan Mehmet IV po krótkim oblężeniu, 26 sierpnia 1672 roku zajął na honorowych warunkach, Kamieniec, co opisał Henryk Sienkiewicz w swojej Trylogii.
W 1699 roku miasto wróciło pod władzę Rzeczpospolitej aby w 1793 poddać się Rosji.
Dziś nieco zrekonstruowana stanowi wraz z muzeum malowniczą atrakcję turystyczną.
Dzień 5. Śniadanie. Wyjazd do Chocimia. Zwiedzanie twierdzy. Obiad. Powrót do Lwowa. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Czas wolny.
Chocim:
Budowla obronna w Chocimia usytuowana na wysokim, skalistym brzegu Dniestru, nie jest tak duża jak ta w Kamieńcu, ale niezwykle malownicza. Została zaliczona do siedmiu cudów Ukrainy. W tym miejscu odbyły się dwie ważne dla Rzeczpospolitej bitwy obronne.
Dzień 6. Śniadanie. Wyjazd do Żółkwi. Zwiedzanie. Obiad. Przekroczenie granicy i przyjazd do Warszawy.
Żółkiew – miasto Żółkiewskich i Sobieskich. Obecnie niewielka miejscowość na drodze do granicy z Polską. Pierwsze wzmianki o Żółkwi pochodziły z roku 1368. W 1556 roku przeszła ona na własność rodu Żółkiewskich. Poprzez małżeństwa dostała się w ręce Sobieskich i stała się ulubionym miejscem pobytu Jana III. Była dużym ośrodkiem Żydów i Ormian w Polsce.
Do najważniejszych zabytków Żółkwi można zaliczyć:
Cena:
od 1199 zł* Wyjazd z Warszawy
*W celu ustalenia terminu i ceny prosimy o kontakt z biurem. Minimalna liczba uczestników do zrealizowania wycieczki jest zależna od ceny wyjazdu. Klient zostanie poinformowany pisemnie o ewentualnym odwołaniu imprezy turystycznej z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń w terminie do 15 dni przed imprezą. Kolejność zwiedzanych miejsc może ulec zmianie.
Cena zawiera:
Cena nie zawiera:
Obowiązkowe dopłaty:
Fakultatywne dopłaty:
© 2024 Hakuna Matata Trip. Wszelkie prawa zastrzeżone.