Nie sposób zrozumieć historii Rosji, jej kultury i literatury bez wyjaśnienia fenomenu Petersburga. Jego krajobraz to połączenie patetycznej scenerii z ludzkimi myślami, uczuciami i samotnością.
Założony w 1703 roku, przez cara Piotra I, był w latach 1712-1918 stolicą Rosji. Ogłoszony został przez UNESCO ósmym najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata dzięki między innymi ekspozycjom trzech największych muzeów: Ermitażu, Państwowego Muzeum Rosyjskiego oraz Muzeum Antropologii i Etnografii. W pobliżu Petersburga zwanego również Wenecją Północy z racji posiadania 396 mostów, znajdują się warte odwiedzenia kompleksy parkowo-pałacowe byłych carów Rosji jak Carskie Sioło i Peterhof.
Dzień 1. Wyjazd z Warszawy do Wilna, zwiedzanie miasta. Obiadokolacja.
Miasto jest obecnie stolicą Litwy , w przeszłości ściśle związane z państwowością i kulturą polską. Do dziś mieszka w nim około 17% Polaków. Zwiedzimy stare miasto ,które w 1994 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wycieczka fakultatywna – zwiedzanie zamku w Trokach. Jest on rekonstrukcją dawnej siedziby książąt litewskich, która została zniszczona w 1655 roku przez wojska rosyjskie. Fakultatywnie można również skorzystać z posiłku w karczmie Karaimskiej. Są oni mniejszością etniczną i wyznaniową ,wywodząca się z judaizmu, sprowadzoną pod koniec XIV wieku z okolic Krymu przez księcia Witolda. Specjałem kuchni Karaimskiej są kybyny; pierogi z kruchego ciasta nadziewane mięsem.
Przejazd z Wilna do granicy Rosji. Obiadokolacja, nocleg. Długość trasy około 300 km.
Dzień 2. Śniadanie. Przejazd przez granicę i dojazd do Nowogrodu Wielkiego. Zwiedzanie miasta. Obiadokolacja.
Nowogród Wielki był od 862 roku pierwszą stolicą Rusi. Na przełomie XIV i XV wieku stał się lennikiem korony polskiej. Jego wojska uczestniczyły w bitwie pod Grunwaldem. Jako stolica Republiki Nowogrodzkiej miasto zostało zniszczone i podporządkowane przez Państwo Moskiewskie. Iwan Groźny wraz z zabiciem większości mieszkańców zakończył żywot pierwszego udanego eksperymentu demokracji na terenach obecnej Rosji. Miasto szczyci się wieloma zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO, sięgającymi dziesiątego i jedenastego wieku.
Plan zwiedzania uzależniony od czasu odprawy granicznej.
Dzień 3. Śniadanie. Przejazd i zwiedzanie Peterhofu.
Zespół pałacowo-ogrodowy założony przez cara Piotra I i przebudowywany miedzy innymi przez Katarzynę Wielką i carycę Elżbietę. Wielki Pałac stoi pośrodku parku, którego górna część stanowi park francuski a dolną angielski. Szczególną atrakcją parku są fontanny na czele z Wielką Kaskadą którą zdobi 37 złoconych posągów z brązu, 64 fontanny i 142 wodotryski. . Przejazd do Petersburga. Transfer do hotelu. Obiadokolacja. Czas wolny. Nocleg.
Dzień 4. Śniadanie. Wycieczka po mieście w ramach której zobaczymy między innymi: Pałac Zimowy, Plac Senatorski, Sobór św. Izaaka, Świątynie Zmartwychwstania Pańskiego i Dom Piotra I. Obiadokolacja.
Następnie zwiedzimy twierdzę Pietropawłowską, która została wybudowana w 1703 roku na wyspie Zajęczej. Od 1917 roku pełniła rolę więzienia. Przebywali tu między innymi: Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Fiodor Dostojewski, Maksym Gorki, Lew Trocki oraz Aleksandr Uljanow, brat Włodzimierza Lenina.
Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Czas wolny. Nocleg.
Fakultatywnie wycieczka: zwodzone mosty Petersburga.
Dzień 5. Śniadanie. Zwiedzanie jednego z największych muzeów świata Ermitażu, w którym znajduje się około 3 milionów eksponatów. Obiadokolacja.
Zwiedzanie Soboru Św. Izaaka, jednego z największych na świecie a największego w Rosji.
Piesza wycieczka “Muzea pod odkrytym niebem” Zwiedzanie Kazańskiego Soboru ,którego architektura wzorowana była na Bazylice św. Piotra w Watykanie.
Monumentalna budowla utrzymana jest w stylu neoklasycystycznym,złożona z 96 kolumn korynckich o wysokości 13 m.
Obiadokolacja. Przejazd nad jezioro Ładoga. Transfer do hotelu. Nocleg. Długość trasy około 150 km.
Dla niezmęczonych turystów proponujemy wycieczkę fakultatywną do Monastyru Valaamskiego położonego na wyspie. Po śniadaniu udajemy się z hotelu do miasta. Stąd wypływamy statkiem na 1.5 godziny rejs na wyspę, gdzie zwiedzamy świątynie i uczestniczymy w koncercie echa śpiewu cerkiewnego. Powrót do hotelu około godziny 18:30.
Dzień 7. Śniadanie. Przejazd do Pskowa. Zwiedzanie miasta. Obiadokolacja.
Długość trasy około 450 km. Jedno z najstarszych miast w średniowiecznej Rusi wzmiankowany w 903 roku. Zwiedzamy Kreml z XIII wiecznymi obwarowaniami, Sobór Trójcy Świętej, Sobór Przemienienia Pańskiego, Sobór Bogurodzicy, cerkwie z XIV XVI w.
Dzień 8. Śniadanie. Przejazd do Rygi. Zwiedzanie miasta. Czas wolny.
Stolica Łotwy. Historia miasta sięga X wieku. W latach 1561-1621 należała do Rzeczpospolitej.
Niewielka starówka pełna architektonicznych perełek uważana za najpiękniejszą wśród krajów nadbałtyckich.
Dzień 9. Śniadanie. Wyjazd do Kowna. Zwiedzanie miasta. Obiadokolacja.
Kowno międzywojenna stolica i drugie co do wielkości miasto Litwy. Podczas naszego krótkiego pobytu zajrzymy do Starego Miasta z XVI-wiecznym ratuszem nazywanym „białym łabędziem” oraz sięgniemy po przysmaki kuchni litewskiej.
Powrót do Polski.
CENA: od 2389 zł
*wyjazd z Warszawy
*W celu ustalenia terminu i ceny prosimy o kontakt z biurem. Minimalna liczba uczestników do zrealizowania wycieczki – 40 osób. Klient zostanie poinformowany pisemnie o ewentualnym odwołaniu imprezy turystycznej z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń w terminie do 15 dni przed imprezą. Wszystkie ceny podawane są za jedną osobę.
Cena zawiera:
Cena nie zawiera:
Obowiązkowe dopłaty:
Fakultatywne dopłaty:
© 2024 Hakuna Matata Trip. Wszelkie prawa zastrzeżone.