Podlasie to niesamowite połączenie pięknych tradycji, wyśmienitej kuchni, fascynujących i zróżnicowanych krajobrazów oraz wspaniałego dziedzictwa.
Dzień 1. Wyjazd z Warszawy w godzinach porannych. Zwiedzanie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Pływanie i piknik na tratwie. Przejazd do Augustowa.
Osowiec – Biebrzański PN – Augustów
UWAGA: z racji, iż jest to teren wojskowy obowiązkowo należy mieć ze sobą dowód tożsamości. Bez niego nie wpuszczą na teren Twierdzy i Fortyfikacji.
Obywatele spoza Polski muszą złożyć wniosek o pozwolenie uprawniające do wejścia, wydane przez właściwy organ wojskowy w Warszawie. Czas oczekiwania ok. 3-4 tygodnie…
Twierdza Osowiec to XIX wieczna twierdza wybudowana za Cara, położona w samym środku bagien biebrzańskich, jeszcze po ponad 120 latach robi ogromne wrażenie i jest świadkiem potęgi carskiej Rosji. O jej wyjątkowości stanowi fakt, iż nigdy nie została zdobyta.
W 1998 roku Twierdza została wpisana do rejestru zabytków. W tym samym roku na terenie Fortu i dzięki Osowieckiemu Towarzystwu Fortyfikacyjnemu (OTF) zostało otwarte Muzeum Twierdzy Osowiec oraz oddana do zwiedzania trasa historyczno-przyrodnicza.
Biebrzański Park Narodowy – największy park narodowy w Polsce, chroniący jednego z najdzikszych i najmniej przekształconych przez człowieka obszarów – Bagna Biebrzańskie. Królestwo łosia i ptasi raj dla ogromnej liczby gatunków ptactwa wodno-błotnego a także bobra, wydry i innych zwierząt. Mokradła, lasy bagienne i rozlewiska nieujarzmionej rzeki Biebrzy, to miejsca, gdzie życie bije dzikim tętnem w wiejskich klimatach. Podpatrywanie osobliwości natury i rzadkich gatunków zwierząt i ptaków to wielka i niezapomniana przygoda.
Rzeka Biebrza to raj dla miłośników spokoju, ciszy i kontaktu z dziewiczą naturą. Pokonując tę dziką rzekę, należy pamiętać, że jako jedyna w Polsce podlega ochronie na całej swej długości i jest ostoją różnorodnego ptactwa i zwierząt.
Opcjonalnie jest możliwość organizacji dodatkowych atrakcji:
Dodatkowe możliwe programy zwiedzania:
Przejazd do Augustowa. Zakwaterowanie. Czas wolny.
Dzień 2. Śniadanie. Zwiedzanie Augustowa i okolic. Obiadokolacja.
Augustów – Kanał Augustowski
Spacer po mieście: Budynek starej Poczty, Muzeum Ziemi Augustowskiej i Muzeum Historii Kanału Augustowskiego, Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, Rynek Zygmunta Augusta, bulwary augustowskie nad Jeziorem Necko, amfiteatr, plaża miejska, elektryczny wyciąg nart wodnych.
Rejs Statkiem po pięknych jeziorach augustowskich i Kanale Augustowskim do Studzienicznej (3 godz.) lub do Doliny Rospudy (1 godz.).
Opcjonalnie – rejsy barką, gondolami, katamaranami, spływy kajakami, można spróbować swoich sił na Elektrycznym Wyciągu Nart Wodnych.
Augustów – miasto uzdrowiskowo-wypoczynkowe malowniczo położone nad Kanałem Augustowskim, pośród sześciu jezior w otoczeniu lasów Puszczy Augustowskiej; nazywane jest stolicą sportów wodnych i turystyki aktywnej. Miasto miłości – założone przez króla Zygmunta Augusta dla uczczenia jego pierwszej randki z Barbarą Radziwiłłówną. W 2014 r. Augustów został uhonorowany tytułem “Najmilszego miasta w Polsce” w 2 edycji projektu “Milka”. Co roku we wrześniu w Augustowie odbywają się Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym.
Kanał Augustowski – należy do najbardziej cennych i popularnych zabytków polskiej kultury technicznej. Jest kanałem żeglownym, podziałowym, który łączy dopływ Narwi i Biebrzę z Niemnem. Wykorzystuje obniżenie rynnowe, tworzące pasmo jezior augustowskich oraz doliny rzek – Netty i Czarnej Hańczy. Ma długość 101,3 km, a w Polsce 80 km – z czego 77,5 utrzymanych w stanie pełnej spławności. Kanał posiada 18 śluz murowanych i 23 upusty, z czego 14 śluz znajdujących się w granicach Polski i aż dziewięć posiadających oryginalną konstrukcję XIX – wieczną. W 2007 roku Kanał Augustowski został uznany za pomnik historii. Kanał Augustowski stanowi perłę wśród szlaków wodnych Europy. Spływy wzdłuż Kanału były jedną z ulubionych rozrywek Ojca Świętego Jana Pawła II.
Studzieniczna – wieś powstała w drugiej połowie XVIII w., w związku z objawieniami Matki Boskiej. Sanktuarium jest obecnie głównym miejscem kultu maryjnego w regionie. Znajduje się tu zabytkowy, drewniany kościół, ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, kaplica oraz studnia, według miejscowej legendy zawierająca „cudowną wodę, która leczy choroby”. Na pamiątkę wizyty Jana Pawła II postawiono tu poruszający pomnik, który odwiedził Studzieniczną 9 czerwca 1999 roku, u schyłku swojego życia. Na wyspie Jeziora Studzienicznego położony jest rezerwat przyrody Brzozowy Grąd.
Powrót do hotelu, czas wolny.
DZIEŃ 3.
Śniadanie. Zwiedzanie okolic Jeziora Wigry. Obiadokolacja.
Wyjazd w kierunku jeziora Wigry.
Przejażdżka słynną Wigierską kolejką wąskotorową. Przejazd do Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach. Zwiedzanie okolic. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Czas wolny.
Przyjazd do Płociczna Tartak i przejazd Zabytkową Kolejką Wąskotorową po Puszczy Augustowskiej oraz Wigierskim Parku Narodowym. Kolej z czasów I wojny światowej, stanowiła uzupełnienie powstałego w latach 1824-39 Kanału Augustowskiego, głównego środka transportu drewna do Europy i tartaków położonych wzdłuż tego szlaku wodnego i rozbudowanej w latach 1923-26. W roku 1991 została ona wpisana do rejestru zabytków jako cenny wytwór techniki i jako jedna z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce.
Czas przejazdu kolejką wynosi 2,5 godziny, w tym są: 10-15 minutowe postoje w Bindudze, Bartnym Dole, a w drodze powrotnej – w Powałach, oraz 30 min postój w Kruszniku (Zielona Karczma), gdzie można kupić kawę, herbatę, zimne napoje, lody.
Jezioro Wigry – położone w północno-wschodniej Polsce w województwie podlaskim na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, o powierzchni 2115-2118,3 ha jest największym jeziorem na pojezierzu suwalskim i dziesiątym w kraju. W 1975 roku zostało wpisane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) na listę najcenniejszych akwenów świata (Projekt „Aqua”).
Muzeum Wigier w Starym Folwarku – jest jedną z największych atrakcji Suwalszczyzny, posiadający długą i burzliwą historię. Ekspozycje muzealnie reprezentują historię nadwigierskiego krajobrazu i Wigierskiego Parku Narodowego, działalność człowieka oraz historię i dokonania dawnej Stacji Hydrobiologicznej na Wigrach. Muzeum mieści salę laboratoryjną, przeznaczoną do zajęć edukacyjnych.
Możliwość przepłynięcia łodzią motorową Leptodora II z przeszklonym dnem umożliwiającym obserwację podwodnego życia jeziora – to jedyna taka łódź w Polsce. Pływa na jeziorze Wigry od 2011 r. Na pokład może wejść maks. 10 os.
Pokamedulski Klasztor w Wigrach. Atrakcją tworzącą swoisty klimat tego miejsca jest klasztor Kamedułów położony nad jeziorem, gdzie podążymy śladami historii. Zobaczymy tu m.in.: Apartamenty Papieskie, Kaplicy Papieskiej, Krypt w Kościele, Wieży Zegarowej, wystaw organizowanych na terenie Klasztoru oraz innych atrakcji tego niezwykłego miejsca. Miejsce można zwiedzać bez ograniczeń. Budynki rozmieszczone bardzo blisko siebie tworzą swoisty klimat. Między nimi wiją się wąskie, kamieniste uliczki, które przenoszą turystów w inne czasy. Ukwiecone zaułki kompleksu w otoczeniu ogrodów i jeziora Wigry zachęcają do długich spacerów i pozostawiają piękne i niezapomniane wrażenia.
Zwiedzanie klasztoru, degustacja herbatek ziołowych i kuchni kameruńskiej oraz nocleg w domkach (dawne eremy zakonników) w których niegdyś mieszkali zakonnicy – pozwoli na głębsze zrozumienie tego miejsca.
Udział w warsztatach kulinarnych z degustacją przygotowanych potraw.
W zależności od terminów jest możliwość uczestniczenia w kolejnych punktach programu i życia Klasztoru:
Dzień 4. Śniadanie. Relaks i odpoczynek nad jeziorem Wigry.
Dzień 5. Śniadanie. Zwiedzanie Suwalszczyzny. Obiadokolacja. Powrót do Warszawy.
Puńsk – Wiżajny – Stańczyk – Smolniki – Cisowa Góra – Suwałki – Warszawa
Czas spędzony nad jeziorami jest idealnym momentem na wypoczynek. Relaksując się i zażywając kąpieli słonecznych i wodnych. Można będzie skorzystać ze sprzętu turystycznego takiego jak: kajaki, łódki, rowery itp.
Puńsk – niewielka miejscowość na Suwalszczyźnie, na północno-wschodnim krańcu Polski. Z racji swego położenia oraz historii w Puńsku żyje dziś więcej Litwinów niż Polaków (ok. 80 % do 20%). Idąc ulicą częściej słyszy się język litewski niż polski. Szyldy, drogowskazy, wszelkie znaki i ogłoszenia – wszystko jest w dwóch językach. Miejscowość zwana potocznie jest nazywana „stolicą Litwinów w Polsce” lub Małą Litwą. Jedną z głównych atrakcji Puńska jest neogotycki kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1881 roku oraz Muzeum Etnograficzne Józefa Vainy ze starannym zbiorem historii, legend, tradycji ornamentów układają się w niesamowitą całość podczas niezwykle wartościowej i niesamowitej wizyty w tym muzeum.
Warto odwiedzić Skansen w Puńsku i Wioska Dwóch Mistrzów oraz Osadę Jaćwiesko – Pruska w pobliżu Puńska – tu przeniesiesz się w czasie i poczujesz ducha przodków. Zapoznajemy się także z jaćwiecką i pruską symboliką, ich wierzeniami i zwyczajami.
Cisowa Góra – symbol Suwalszczyzny, zwana suwalska Fudżijamą. Wzniesienie ma charakterystyczny kształt przypominający stożek krateru wulkanu, wznoszący się na wysokość 256 m n.p.m.
Miasto powiatowe Suwałki nad rzeką Czarna Hańcza. Znajduje się tu dom, w którym urodziła się wybitna pisarka Maria Konopnicka. Wychowywała się tutaj do roku 1849. Kamienica to obecnie muzeum poświęcone poetce. Kilka kroków dalej jest ratusz miejski z XIX wieku. W Muzeum Okręgowym poznamy w nim dzieje Suwalszczyzny od Jaćwingów po czasy współczesne; Odwiedzimy Konkatedrę Pw. Św. Aleksandra – największy suwalski zabytek, przypominający z wyglądu greckie świątynie. Ostatnim miejscem, do którego zajrzymy przed czasem wyjazdem jest Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny – jest to obiekt należący do szlaku powojskowym w Suwałkach. Można zobaczyć tu żołnierzy stojących na warcie na zewnątrz.
Istnieje możliwość wydłużenia pobytu i uzupełnienie programu wyjazdem na Litwę lub do Obwodu Kaliningradzkiego. Program do indywidualnego uzgodnienia.
CENA: od 1249 zł*
*wylot z Warszawy
*W celu ustalenia terminu i ceny prosimy o kontakt z biurem. Cena jest zależna od liczby uczestników. Klient zostanie poinformowany pisemnie o ewentualnym odwołaniu imprezy turystycznej z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń w terminie do 15 dni przed imprezą. Wszystkie ceny podawane są za jedną osobę.
Cena zawiera:
Cena nie zawiera:
Obowiązkowe dopłaty:
Fakultatywne opłaty:
© 2024 Hakuna Matata Trip. Wszelkie prawa zastrzeżone.