BIAŁORUŚ: W czasie podroży na Białoruś, a może “Dobroruś czyli Dobrą Ziemię Dobrych Ludzi” jak nazywa ją Tadeusz Konwicki, pokażemy Państwu, że to jednak nie Polska i nie Rosja, to ojczyzna żyjącego tam narodu. Państwo, do którego się udacie uzyskało niedawno niepodległość (1991r). Wcześniej była tam Ruś, Litwa, Polska, ZSRR, ale jak wiemy wszystkie narody mają okres rozkwitu, a potem ustępują miejsca innym. Spróbujemy zwrócić uwagę na rozbieżności pomiędzy pozorami, a rzeczywistością, wskazując na różnorodność kulturową kraju, mocno w przeszłości związanego z chrześcijaństwem. Skomplikowana historia, a w szczególności II Wojna Światowa i lata komunizmu, pozostawiły swój ślad w architekturze kraju i mentalności ludzi. Ale Białoruś to także teraźniejszość i przyszłość, którą widać na ulicach miast. Zwiedzając Białoruś, oczywiście nie można pominąć jej przepięknej przyrody. Niesamowitych pejzaży o pastelowych i melancholijnych barwach. Kraj właściwie bez gór i dostępu do morza, ale z przepiękną Puszczą Białowieską i Kanałem Augustowskim.
Dzień 1. Przyjazd do punktu kontroli granicznej Kuźnica Białostocka. Przejazd do Grodna. Zwiedzanie. Obiad.
Autokarowa i piesza wycieczka po mieście:
Grodno jest jednym z najstarszych miast na Białorusi. Ma największe i najbardziej zachowane stare miasto. O mieście wzmiankowano po raz pierwszy w 1128 roku, w ruskiej kronice „Powieść minionych lat”. W okresie I Rzeczypospolitej miasto stało się siedzibą królów Polski i miejscem sejmów. Zmarł tu w 1492 roku Kazimierz Jagiellończyk oraz w 1586 roku Stefan Batory. Odbył się także niesławny sejm grodzieński, który zatwierdził II rozbiór Polski. Zwiedzanie Grodna zaczyna się od najstarszej murowanej synagogi w Europie oraz wieży straży pożarnej, w której o godzinie 12 każdego dnia trębacz gra melodię – hejnał.
Zwiedzanie:
W czasie zwiedzania na turystów będzie czekał obiad w jednej z kawiarni, gdzie specjalnie dla nich podane zostaną dania kuchni
białoruskiej.
Dodatkowo istnieje możliwość zorganizowania imprezy w jednej z białoruskich karczm, gdzie będzie można degustować miejscowe dania i trunki oraz potańczyć “do wschodnich rytmów”.
Dzień 2. Śniadanie. Wyjazd z Grodna w stronę Kanału Augustowskiego. Obiad. Zwiedzanie.
Zwiedzanie:
Na Kanale Augustowskim turyści spróbują regionalnej kuchni w jednym z tutejszych dworów! Gościnni gospodarze czekają na nas i zapraszają na obiad.
Wycieczka fakultatywna: Rejs statkiem po Kanale Augustowskim – 1 godz.
Istnieje możliwość wykupienia rejsu statkiem, gdzie będzie można zobaczyć jak w praktyce działa śluza Kanału Augustowskiego.
Wycieczka fakultatywna: Ekstremalny rajd Jeep’ami.
Istnieje możliwość wykupienia udziału w wycieczce w przypadku nieskorzystania z programu w dniu drugim. W takim przypadku zastosowanie ma program dnia poniżej:
Twierdza Grodzieńska–Kanał Augustowski Podróż radzieckimi (!) samochodami terenowymi po bezdrożu grodzieńszczyzny.
Podróżuj z nami po bezdrożu Białorusi! Napęd i adrenalina są gwarantowane! Jedną z nowych propozycji naszego projektu jest wyjątkowa możliwość podróżowania przygotowanymi samochodami terenowymi, gdzie poczujemy bezdroża białoruskie. Dzięki naszym doświadczonym pilotom będą Państwo mieli możliwość doświadczyć i zrozumieć wszystkie subtelności ruchu AWD. Środkami lokomocji są sportowe, bojowe samochody terenowe: UAZ 469, GAZ 69, Niva 2121.
Program wycieczki:
• W godzinach porannych wsiadamy do samochodów terenowych i jedziemy w miejsce rozpoczęcia pierwszej wycieczki. Drogi: asfalt i polne.
• Zwiedzanie fortów nr 1,2, punktu oporu litera ”B”. Fort nr 1 – zniszczony. Miejsce bohaterskiej obrony 455 pułku piechoty, która odbyła się 17-20 lipca 1944 r.
• Następnie przerwa na kawę. Proponujemy setkę wódki (wschód to wschód!) oraz przekąskę podczas zwiedzania fortów.
• Fort nr 2 – miejsce masowych egzekucji ludności cywilnej w czasie okupacji niemieckiej 1941-44r. Punkt oporu i fort nr 2 – zachowane w dobrym stanie.
• Następnie zmierzamy drogami leśnymi w kierunku Kanału Augustowskiego.
• Obiad – odbędzie się w malowniczym zakątku parku Kanału Augustowskiego.
• Następnie będziemy kontynuować naszą podróż wzdłuż kanału. Po drodze będzie okazja zobaczyć wiele budynków z czasów pierwszej wojny światowej oraz śluzy Kanału Augustowskiego. Przetestujemy leśne bezdroża, które pozwolą zdobyć wiele nowych emocji.
Cena Zawiera:
* ekstremalny Trophy-raid lasami powiatu Grodzieńskiego (chętni, posiadający prawo jazdy i staż, mogą kierować terenówką)
* wycieczki wg. programu z przewodnikiem
* wyżywienie: obiad oraz herbata, kawa, kanapki podczas wycieczki
* zawsze proponujemy 100 gram czegoś dobrego podczas zwiedzania fortów (oprócz kierowcy!).
CENA:
od 580 zł* wyjazd z Białegostoku
od 650 zł* wyjazd z Warszawy
*W celu ustalenia terminu i ceny prosimy o kontakt z biurem. Minimalna liczba uczestników do zrealizowania wycieczki jest zależna od ceny wyjazdu. Klient zostanie poinformowany pisemnie o ewentualnym odwołaniu imprezy turystycznej z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń w terminie do 15 dni przed imprezą. Wszystkie ceny podawane są za jedną osobę.
Cena zawiera:
Cena nie zawiera:
Obowiązkowe dopłaty:
Fakultatywne dopłaty:
a.) rejs statkiem – cena około 600 zł grupa
b.) przejazd dżipami po puszczy zamiast zwiedzania w 2 dniu – cena ok. 50 USD / osoba. – Wymagana wcześniejsza rezerwacja i zebranie przynajmniej 8 osób
© 2024 Hakuna Matata Trip. Wszelkie prawa zastrzeżone.