Chińska Republika Ludowa,– państwo w Azji wschodniej o powierzchni 9 562 911 km², liczące ponad 1400 milionów mieszkańców, obejmujących w sumie 56 grup etnicznych. Chiny to najludniejsze państwo świata. Stanowi 18,4% populacji całego globu. Pod względem wielkości to druga gospodarka świata po USA.
Tybet to region w Azji Środkowej, tradycyjnie uważany za dach świata ze względu na płaskowyż położony na dużej wysokości. Jest znany ze swojej wyjątkowej kultury, historii i duchowości, a także ze swojego znaczenia geopolitycznego.
Dzień 1 Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot do … Zakwaterowanie i nocleg w hotelu. Przylot możliwy dniu 2, w zależności od rozkładu lotu.
Po przylocie spotkamy się z lokalnym przewodnikiem, by wspólnie udać się na dworzec kolejowy. Oprócz tego będzie to moment przekazania nam pozwoleń na podróż do Tybetu.
Po dotarciu do Lhasy wyjdzie nam naprzeciw lokalny przewodnik i zostaniemy przewiezieni do hotelu w centrum miasta. Zaaklimatyzujemy się na dużej wysokości w pozostałej części dnia.
Dzień 2: Śniadanie. Zwiedzanie Miasta Lhasa, Potala Place i ulica Barkhor.
Lhasa, stolica i duchowe serce Tybetu. Jej tybetańska nazwa oznacza “Kraina Bogów”. Z ponad trzech tysięcy słonecznych godzin w skali roku, Lhasa jest również znana jako “Miasto Słońca”.
Wycieczka rozpocznie się od wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Pałacu Potala — najwyższego tybetańskiego zamku na świecie.
Pałac Potala to tybetański zamek położony na Czerwonym Wzgórzu o wysokości 3750 m n.p.m. Budowa “Biało-Czerwonego Pałacu” ma 1300-letnią historię. Pierwszy pałac Potala został zbudowany jako pałac królewski w 631 r. n.e. przez Songtsena Gampo, pierwszego króla Tybetu, po zjednoczeniu królestw płaskowyżu Qinghai-Tybet i wybraniu Lhasy na swoją stolicę. Obiekt dodatkowo pełnił funkcję obronną przed obcą agresją.
Otwarta przestrzeń pałacu to główny budynek, który składa się z Białego Domu i Czerwonego Pałacu, w którym znajduje się obecnie duża liczba zabytków kultury i skarbów.
Następnie udamy się do świątyni Jokhang, kolejnego miejsca wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to duchowe centrum dla buddystów w Tybecie. Obok świątyni znajduje się ulica Bachor, wypełniona pielgrzymami i ulicznymi sprzedawcami, trudniącymi się w handlu tradycyjnymi tybetańskimi przedmiotami, takimi jak: młynki modlitewne i biżuteria.
W świątyni Jokhang znajdują się tybetańskie malowidła ścienne o długości prawie 1 kilometra, które przedstawiają księżniczkę z dynastii Tang poślubiającą króla Tybetu, a także historię budowy świątyni Jokhang. Miejscowa ludność wierzy, że religijny spacer po świątyni Jokhang zgodnie z ruchem wskazówek zegara przynosi im błogosławieństwo od Siakjamuni.
Dzień 3: Śniadanie. Zwiedzanie Klasztoru w Lhasie, wizyta rodzinna w wiosce Dadong i Sera.
Rano udamy się do tradycyjnej tybetańskiej wioski Dadong, w której przyjrzymy się jak wygląda życie lokalnej społeczności.
Wioska Dadong, znana jest jako najpiękniejsza tybetańska wioska w Chinach, jest częścią kompleksowego rządowego projektu walki z ubóstwem. Ma na celu przesiedlenie mieszkańców wiosek o niskich dochodach z “ubogiego wzorca krajobrazu” do nowej, dobrze zaplanowanej i zorganizowanej wioski.
Możemy tu zwiedzić ruiny dworu, w którym mieszkał VI Dalajlama, Tsangyang Gyatso, a także odwiedzić słynne świątynie medycyny tybetańskiej, takie jak Świątynia Nimatang i Biała Świątynia.
Po południu odwiedzimy klasztor Sera.
Był to jeden z “trzech wielkich” klasztorów Gelug w Tybecie i został założony w 1419 roku. Punktem kulminacyjnym jest debata mnichów, która odbędzie się około godziny 3 – 5 po południu.
Przed debatą mnisi są podzieleni na dwie pary w równym rzędzie, z których jedna stoi (pytający) i jedna siedzi (obrońcy).
Debata rozpoczyna się inwokacją do Mandzusri’ego Buddisattwy, wyrecytowaną donośnym i wysokim tonem. Role dyskutanta i pytającego są dobrze określone: pytający musi zwięźle przedstawić swoją sprawę związaną z tematami buddyjskimi, a obrońca musi odpowiedzieć w ustalonym czasie. W wyznaczonym czasie obrońca powinien przedstawić swój punkt widzenia na temat poddany pod dyskusję. Jeśli obrońca nie odpowie w określonym czasie, będzie świadkiem wyrazu szyderstwa. Podczas obrad nie ustala się roli arbitra. W przypadku oczywistej sprzeczności po stronie obrońcy, wynik zostanie formalnie rozstrzygnięty.
Debata mnichów jest formą dyskusji na temat wiedzy buddyjskiej, która wywodzi się z Indii. Jest to również rodzaj metody uczenia się przez mnichów, ponieważ jest to trudna dyskusja, obie strony często debatują drastycznie. Dyskutanci często stosują różne gesty, aby zwiększyć intensywność debaty albo spieszą się, aby nakłonić drugą stronę do jak najszybszej odpowiedzi na pytanie, albo pociągają za koraliki, aby uciec się do mocy Buddy, aby „pokonać się” nawzajem.
Dla tych gości, którzy nawet nie znają tybetańskiego, cała procedura nie będzie nudna. Agresywny rozmach i dramatyczne gesty są na tyle atrakcyjne, że zwiedzający są głęboko zarażeni atmosferą debaty.
Klasztor Sera od 1982 roku jest wpisany na listę zabytków kultury narodowej Chin.
Tutaj będziemy cieszyć się wizualną ucztą i głęboko zanurzymy się w religijnym świecie.
Dzień 4: Śniadanie. Przejazd z Lhasa do Gyantse po zwiedzaniu transfer do Shigatse (370km)
Przejazd z Lhasy do Gyantse. Po drodze będziemy podziwiać przełęcz Gampala (4790 m n.p.m.) i rzucimy okiem na jedno z czterech świętych jezior Yamdrok-tso (4441 m n.p.m), z widokiem na rozległą przestrzeń czystej, błękitnej wody i spektakularnym krajobrazem górskim. Jezioro jest również miejscem świętym dla Tybetańczyków. Następnie kontynuujemy jazdę na zachód w kierunku Gyantse.
Gyantse jest znane jako “tybetański spichlerz” i “rodzinne miasto tybetańskich dywanów”.
W Gyantse odwiedzimy słynny klasztor Pelkor, znany również jako Palcho i Gyantse Kumbum. Po półtorej godziny jazdy samochodem dotrzemy do Shigatse, które jest drugim co do wielkości miastem w Tybecie.
Pagoda w Gyantse sprawia, że klasztor Palcho jest jeszcze bardziej atrakcyjny. To nie jest zwykła pagoda, gdyż znajduje się tu 9 pięter, 77 sal Buddy, 108 drzwi i ponad 1000 posągów Buddy. Jest to wyjątkowy skarb chińskiej architektury i muzeum zawierające godne uwagi obrazy i sztukę religijną. Duży kompleks struktur klasztornych i sam klasztor jest najbardziej znany ze stupy Kumbum, jedynej w swoim rodzaju w Tybecie. Wyjątkowość klasztoru w Tybecie polega również na tym, że pod jego dachami mieszczą się trzy odrębne szkoły buddyzmu tybetańskiego – sakja, gelug i kad
Dzień 5: Śniadanie. Everest Base Camp (340km)
Przejazd do Lhatse, gdzie będziemy mogli zjeść lunch. Następnie kierujemy się do Shegar, a jeśli pogoda będzie wystarczająco bezchmurna, będzie to realne, by dostrzec Mt. Everest w oddali. Po 4 godzinach, zależnie od drogi do 6 godzin dotrzemy do klasztoru Rongbuk, ale po drodze miniemy Pang la Pass, jedną z najwyższych przełęczy w Tybecie na wysokości 5050 m. Z tej przełęczy podziwiać będziemy wspaniały widok na wszystkie pięć najwyższych szczytów na świecie.
Dzień 6: Śniadanie. Powrót do Everest Base Camp do Shigatse (340km)
Rano w miejscu zakwaterowania można zobaczyć wschód słońca z widokiem na szczyt Everestu. Następnie odwiedzimy Klasztor Rongbuk – jedyny w swoim rodzaju najwyżej położony klasztor na świecie, w którym mieszkają razem mniszki i mnisi. Na koniec przejazd powrotny do Shigatse.
Dzień 7: Śniadanie. Przejazd z Shigatse do Dunxumg. (350km)
Nocleg w Dunxumg.
Dzień 8: Śniadanie. Damxung -Nam Lake. Nocleg w Lhasa (310km).
Jezioro Namtso jest “Niebiańskim Jeziorem” i jest często opisywane jako bliskie niebu ze względu na jego wysokie położenie, oszałamiające piękno, czystą, błękitną wodę i duchowe skojarzenia. Jezioro Namtso jest jednym z czterech świętych jezior w Tybecie, a także najwyżej położonym słonym jeziorem (4718 m n.p.m.) na świecie. Ośnieżone góry i otwarte łąki, usiane stadami jaków i lokalnymi nomadami, otaczają krystalicznie czystą wodę jeziora Nam, czyniąc je jednym z najpiękniejszych miejsc w Tybecie. Możemy wybrać się na relaksujący spacer przy jeziorze i półwyspie Tashi.
Nocleg w Lhasie.
Dzień 9: Śniadanie. Przejazd z Lhasa do Chengdu.
Tego dnia czeka nas transfer na lotnisko w Lhasie i lot do Chengdu. Spotkamy się z przewodnikiem w Chengdu i udamy się do centrum na relaksujące popołudnie.
Nocleg w Chengdu.
Dzień 10 Wyjazd do Polski zgodnie z rozkładem lotów.
Więcej szczegółów oraz cena wycieczki zostanie podana wkrótce.
© 2024 Hakuna Matata Trip. Wszelkie prawa zastrzeżone.