„ Lepiej jest przyjeżdżać niż wyjeżdżać”
/ przysłowie abisyńskie /
Etiopia położona jest we wschodniej części kontynentu afrykańskiego. Kraj ma powierzchnie 1 127 127 km² i liczbę ludności 108 386 391 mieszkańców. Nazwa kraju wywodzi się z greckiego aithiopes czyli brunatne twarze. Państwo, z historią sięgającą I wieku p.n.e., które nigdy nie było skolonizowane przez Europejczyków. W IV wieku stało się drugim po Armenii chrześcijańskim państwem świata. Prawie cała powierzchnia Etiopii stanowi wyżyna o przeciętnej wysokości 2000-3000 metrów n.p.m. Ciekawostką jest kalendarz etiopski różniący się w stosunku do używanego w Polsce o 7-8 lat in minus. Rok etiopski zaczyna się 11 września i dzieli się na 12 miesięcy po 30 dni i jednego liczącego 5-6 dni. Kultura i stosunki ludnościowe są ekstremalnie różne od europejskich. Dlatego też przyjeżdżając do Etiopii „(…) zachowaj się rozważnie i ostrożnie. Wiec, że otacza cię labirynt niewidocznych murów, których nie przebijesz żadną siłą” / R. Kapuściński/
Dzień 1-2. Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie. Wylot do Addis Abeby. Transfer do hotelu. Przylot możliwy również dnia 2, w zależności od rozkładu lotu.
Dzień 2-3. Odpoczynek. Zwiedzanie miasta (rozłożone jest na wszystkie dni pobytu w stolicy).
Addis Abeba:
Stolica Etiopii licząca ponad 3 miliony mieszkańców, położona jest na wysokości 2400 metrów n.p.m. Miasto zostało założone zaledwie 150 lat temu, przez cesarza Menelika II, jako prezent dla jego żony Taitu Betul. Nadano mu nazwę Nowy Kwiat, co w języku amharskim tłumaczy się właśnie jako Addis Abeba. Wokół nowoczesnych dzielnic śródmieścia w stylu włoskim rozlokowały się liczne osiedla nędzy.
Zwiedzimy między innymi:
Oczywiście będziemy mogli napić się i ewentualnie dokonać zakupów tradycyjnej etiopskiej kawy.
Ojczyzną bunny, bo tak po amharsku nazwa się kawa, jest Etiopia. Obecna nazwa kawa pochodzi od nazwy regionu Keffa z którego Europejczycy zaczęli ją sprowadzać. Jak głosi legenda odkrył ją pasterz, który zauważył, że po zjedzeniu ziaren, zwierzęta mocno się ożywiają.
Jeśli masz zmartwienie – napij się kawy
jeśli się cieszysz – napij się kawy
jeśli jesteś zmęczony – napij się kawy
/ Przysłowie abisyńskie/
Dzień 4-5. Śniadanie. Przelot do Bahir Dar
Czwartego dnia lecimy samolotem do miasta Bahir Dar– położonego na północ od Addis Abebe nad jeziorem Tana.
Z lotniska przyjazd do hotelu , zakwaterowanie i odpocznek.
Przejazd nad jezioro Tana
Rejs łodzią po jeziorze Tana. Zwiedzanie klasztorów, które w liczbie ponad 20 znajdują się na półwyspach i wyspach jeziora. W czasie rejsu możemy obserwować liczne ptaki oraz hipopotamy.
Źródło znajdujące się u podnóża góry Gyszie jest dla Etiopczyków miejscem świętym. Wśród lasu deszczowego znajduję się wysoki na 45 metrów wodospad Tis Yssad czyli Dym Ognia.
Wizyta w muzeum i kościele do którego prowadza ścieżki przez atrakcyjny las.
Następnego dnia jedziemy do oddalonego miejsca od Bahir Dar około 35 km, aby zobaczyć wodospady na rzece Nill Blekitny. W porze deszczowej od czerwca do września można zobaczyć aż 3 wodospady, później tylko jeden.
Dzień 6. Śniadanie. Przejazd do miejscowości Gonder. Zwiedzanie.
Gonder było w okresie od XVII do XIX wieku siedzibą etiopskich cesarzy. Każdy z nich zbudował swoje pałace, które częściowo zniszczone można podziwiać do dziś. Interesującymi miejscami są również łaźnie cesarza Fesiledesa oraz kościół Światła Trójcy.
Dzień 7-9. Śniadanie. Przyjazd do Parku Narodowego Gór Semien. Spacer po górach.
Wpisany w 1978 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, posiada niesamowitą florę i faunę z której ponad połowa jest endemitami.
W górach Semien będziemy mieli codziennie trekking połączony z wizytą w wioskach, gdzie wtopimy się w życie lokalnej ludności.
Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli zobaczyć kozice, muflony oraz trawożerne małpy Gelady.
Dzień 10-11. Śniadanie. Przejazd do miejscowości Lalibela. Zwiedzanie.
Legenda mówi, iż następca tronu cesarstwa Etiopii Lalibela został otruty przez swego brata. Jednak dzięki wstawiennictwu Boga został uratowany i obdarowany przez Niego planami budowy „świątyń jakich ludzkie oko jeszcze nie widziało”. Boski plan zrealizowała na przełomie XII, XIII wieku armia robotników którym jak mówi manuskrypt pomagały anioły wykute w skale i ozdobione reliefami 11 kościołów są świętym miejsce kościoła ortodoksyjnego. Świątynie, z których cztery z nich są monolityczne, mieszczą się w ogromnych niszach, pod powierzchnią ziemi.
Nocleg.
Dzień 12. Śniadanie. Przejazd do Semera. Odpoczynek przed wspinaczką na wulkan.
Wulkan Erta Ale:
Erta Ale w języku lokalnym “Brama do Piekła” jest niewysokim wulkanem (613 m n.p.m) na którego szczycie bulgocze lawa. Unoszące się wyziewy siarki utrudniają oddychanie stąd te miejsce jest zwane piekłem na ziemi.
Wspinaczka na wulkan zajmie nam około 4-5 godzin.
Nocleg na szczycie góry.
Dzień 13. Śniadanie. Zejście z wulkanu. Wyjazd na pustynię Danakilijską.
Leżąca w depresji geologicznej dochodzącej do 120 metrów poniżej morza charakteryzuje się dymiącymi stożkami wulkanicznymi, zastygłą lawą, gorącymi źródłami i plamami siarki. Zwana jest najokrutniejszym miejscem na ziemi z powodu braku wody i panującą temperaturą dochodzącą do 50 stopni Celsjusza. Bogactwem pustyni Danakil jest sól, którą zbierają i sprzedają muzułmańskie plemiona Afarów.
Dzień 14. Śniadanie. Przejazd nad jezioro Afrea.
W tym dniu będą Państwo podziwiać jezioro Afrera, które słynie z wydobycia soli. Wokół jeziora istnieje wiele opowieści oraz legend, a o to jedna z nich:
„Porucznik. Lefebvre zarejestrował niektóre zagrożenia związane z górnictwem solą od depresji, które usłyszał od jednego z samych górników:
Powiedział, że to jezioro często zmienia swój kształt i miejsce, które wyraził w tych słowach: Jezioro się porusza. Idąc do miejsca, które poprzedniego wieczoru było dość solidne; nagle się przebijasz i znikasz w otchłani. Ale to, co jest bardziej przerażające, to przepełnienie wód: czasami jezioro wznosi się jak góra i wpada na równinę jak potop; całe karawany, ludzie i zwierzęta są pochłonięci. Istnieją jednak znaki prekursoryczne, z których mężczyźni mogą tylko skorzystać, lecąc z największą prędkością zwierząt; czasami niektóre z nich uciekli w ten sposób i to właśnie od nich te straszne szczegóły są pozyskiwane.”[1]
[1] Henry James, Szlaki w Abyssinianie; Zaprezentowane w domu Commons, w trybie zgodnym z ich przemówieniem z dnia 26 listopada 1867 r. (Londyn, 1867), s. 200
Pojedziemy na słynny targ wielbłądów, gdzie chętni będą mogli nawet kupić to piękne i przesympatyczne zwierzę 😊
Dzień 15. Śniadanie. Przejazd nad jeziora Asale. Powrót do Semera. Odpoczynek.
Jezioro Asale nie przypomina żadnego innego miejsca na ziemi. To prawdziwa „perła” wśród miejsc, które można zobaczyć w Etiopii.
Następnie wrócimy do Semera, gdzie czeka na Państwa zasłużony odpoczynek.
Dzień 16. Śniadanie. Powrót do Addis Abeby. Dalsze zwiedzanie miasta.
Dzień 17. Śniadanie. Zwiedzanie. Zakupy pamiątek. Pożegnanie z Etiopią.
Na pożegnanie z Etiopią pojedziemy na wzgórza zobaczyć przepiękną panoramę Addis Abeby.
W tym dniu będą mieli Państwo okazję nabyć wiele interesujących pamiątek m.in. rękodzieła, obrazy, antyki.
Wieczorem zjemy kolację w regionalnej restauracji z występami artystów (etiopska muzyka i tańce).
Dzień 18. Powrót do Polski. Wylot możliwy również w godzinach wieczornych w dniu 17.
TERMIN: 03.10.2024 – 20.10.2024*
Cena:
od 17500 zł*
*W celu ustalenia terminu i ceny prosimy o kontakt z biurem. Minimalna liczba uczestników do zrealizowania wycieczki jest zależna od ceny wyjazdu. Klient zostanie poinformowany pisemnie o ewentualnym odwołaniu imprezy turystycznej z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń w terminie do 15 dni przed imprezą.
Cena zawiera:
Cena nie zawiera:
Obowiązkowe dopłaty:
Fakultatywne dopłaty:
© 2024 Hakuna Matata Trip. Wszelkie prawa zastrzeżone.